Vernisáž akademickej maliarky Anny Hausovej: Meditácie

12.11.2022 Prešov

Dňa 10. novembra 2022 sa v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) konala vernisáž malieb akademickej maliarky Anny Hausovej pod názvom Meditácie. Kurátorkou výstavy je Marta Hrebíčková, historička výtvarného umenia so zameraním na súčasné slovenské výtvarné umenie.
Vernisáž otvoril riaditeľ Univerzitnej knižnice PU Peter Haľko, ktorý vo svojom príhovore uviedol, že knižnica touto výstavou pokračuje v tradícii predstavovania bývalých študentov a pedagógov univerzity, ktorým dáva priestor prezentovať svoju aktuálnu tvorbu akademickej obci. Pripomenul, že po 15-tich rokoch ide o druhú výstavu autorky v UK PU a vyzdvihol najmä
jej tvorivosť a mimoriadnu rozmanitosť jej výtvarného prejavu. Prešovská umelkyňa Anna Hausová sa na slovenskej výtvarnej scéne pohybuje už viac ako štyri desaťročia a patrí k najvýraznejším a najkreatívnejším umeleckým zjavom nielen východoslovenského, ale azda aj stredoeurópskeho kultúrneho priestoru. Je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a v rokoch 1987 – 2013 pôsobila ako vysokoškolský pedagóg na Katedre výtvarnej výchovy a umenia PU v Prešove. Je oceňovaná odbornou i laickou verejnosťou a neraz zaujala aj na medzinárodných výstavách a sympóziách. Prezentovala sa na mnohých individuálnych i kolektívnych výstavách na Slovensku, v Taliansku, Luxembursku, Belgicku, Poľsku, Česku, Maďarsku atď. Diapazón jej tvorby je značne rozmanitý – je autorkou inštalácií, sochárkou, kresliarkou, maliarkou, grafičkou, textilnou výtvarníčkou, ilustrátorkou kníh, tvorí tiež monumentálno-dekoratívne, konceptuálne, ale aj multimediálne diela. Ako vo svojom príhovore uviedla kurátorka výstavy M. Hrebíčková: „V každej z týchto svojich umeleckých podôb dosiahla pozoruhodnú úroveň a vniesla do nich netradičné a nekonvenčné prvky, nečakané a prekvapivé kombinácie a časom aj čoraz osobnejšie posolstvá. Tie vyplynuli z jej vnútornej potreby o hlbší duchovný kontakt medzi vlastným subjektom a poetickým prúdom ľudského bytia a vedomia. Ako červená niť sa jej tvorbou vinie záujem o výtvarné uchopenie existencionálnej neistoty súčasného človeka, najmä ženy – jej vnímania sveta a vlastného postavenia v ňom a zároveň rozvíja základnú myšlienku o vzniku (zrode) a zániku (vesmíru, sveta, človeka...). V týchto rokoch v jej tvorivom programe zohráva dominantné postavenie otázka tela, telesnosti, rodovosti v ich istej univerzálnej platnosti pri výklade sveta a života.“
Na výstave v Univerzitnej knižnici PU Anna Hausová prezentuje 2 súbory:
• Meditácie – 6 veľkoformátových malieb, z toho 3 na transparentnom silone a ďalšie 3 na plátne (180 x 180 až 200 x 200 cm), vytvorených v rokoch 2007 – 2022.
M. Hrebíčková: „Ústredným motívom je tu kruh. Začína od zdanlivo statického, kľudového kruhu s istým, až dekorativizujúcim akcentom, kde maľba na silonovej tkanine je uzavretá, sústredená do centra. Ďalšie sa dynamizujú, kruh sa stáva špirálou, ktorá nesie v sebe hybnú silu smerujúcu z obvodu do vnútra a z vnútra von. Začiatok splýva s koncom a koniec je novým začiatkom – princíp večného kolobehu – vzniku a zániku.“
• Za horizontom – 8 akrylových malieb na plátne (70 x 90 cm) vytvorených v rokoch 2020– 2021.
M. Hrebíčková: „Súbor týchto malieb prináša kontemplatívne stíšenie, hlbší ponor do seba, svojho vnútra v delikátnej redukovanej farebnosti. Zvýraznená je horizontála, hranica, kde sa stretávajú a prelínajú myšlienkové a vizuálne podnety – rozjímanie o tom, kto sme, kde sme a kam smerujeme. Horizont je línia, na ktorej sa zastavíme a intuitívne sa rozhodujeme...“Samostatným prvkom výstavy je ready made dielo Koniec Bavlnárskych závodov Vladimíra Iľjiča Lenina (200x150 cm, bavlnené plátno, 2021), ktoré je umiestnené vo foyeri knižnice.
Na záver výstavy A. Hausová prezentovala akademickému publiku krátkometrážny dokumentárny film Obzory vytvorený v spolupráci s bývalým univerzitným kolegom, filmárom Jaroslavom Ondom, ktorý je voľným pokračovaním dlhodobého otvoreného projektu Prach si a v prach sa obrátiš, na ktorom autorka pracuje s prestávkami už od roku 2009. Ako uviedla kurátorka výstavy, dielami vystavenými v UK PU Anna Hausová opätovne dokazuje, že je umelkyňou s vysokou mierou invencie a profesionality a znova potvrdzuje, že v každej etape svojej tvorby ju dokáže naplniť neokázalým, ale tvorivým počinom s osobitým emocionálnym potenciálom – a to robí dielo Anny Hausovej nadčasovým, hlboko zakoreneným v kontexte a pritom univerzálnym, príťažlivým pre široké spektrum divákov.
Výstava potrvá do 16. decembra 2022.
Autor: Ing. Peter Haľko
 

Vyberte región

mark